Karlı ve Sisli Havada, Buzlanmış Yollarda Araç Kullanma Teknikleri Nelerdir?

    +90232 999 58 77
    +90532 583 27 61
ALIŞ LOKASYONU
DÖNÜŞ LOKASYONU

Karlı ve Sisli Havada, Buzlanmış Yollarda Araç Kullanma Teknikleri Nelerdir?

Çoğu sürücünün korkulu rüyası olan karlı, buzlu ve sisli havada araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? 


Dikkat etmemiz gereken basit fakat riskleri minimuma indirerek güvenliğimizi arttıracak püf noktaları sizler için yazdık. 


Güvenli bir sürüş için mutlaka kış lastiklerinize geçin


Tutunmanın ciddi oranda zorlaştığı bu havalarda güvenli ve rahat bir yolculuk deneyimi için öncelikle aracınızın lastiklerini ‘kış lastikleriyle’ değiştirmeniz gerekmektedir. Araç satın alırken üzerinde bulunan lastikler 7 derece ve üzeri maksimum tutunmayı sağlayabilmektedir. Sıcaklık bu seviyenin altına düştüğünde ise, tutunma problemi başlar ve fren mesafesinin uzamasına sebep olur. Ayrıca, her trafiğe çıkmadan önce lastiklerinizi kontrol etmeli ve havası inmiş bir lastik varsa şişirilmelidir. Havası inen lastik kayganlığı arttıracağı için fren anında olası yüksek riskleri oluşturabilmektedir. 


Bagajınızda, lastik zincirini bulundurmayı ihmal etmeyiniz


Karlı yollarda, zorlu şartlar olmadığı ve dik yokuşların hakim olmadığı yolculuklarda kış lastikleri yeterli olacaktır. Kar yüksekliğinin fazla, buzlanmanın şiddetli olduğu ve rotanızda dik yokuşların bulunduğu yolculuklarınızda zincir takmanız gerekebilir. 


Kar yüksekliğinin fazla olduğu, buzlanmanın görüldüğü, dik yokuşların bulunduğu rotalara ilerlerken lastiklerinize zincir takmanız gerekebilir.


Bu nedenle karlı yağışı olan havalarda, buzlanmış yollarda trafiğe çıkmanın ilk kuralı; kış lastiklerinizi takmaktan ve tedbirleri elden bırakmamaktan geçmektedir.Ani fren, gaz, direksiyon hareketleri ve manevralar yapmaktan kaçının


Karlı ve sisli havalar, buzlanmış yollarda güvenli ve konforlu bir yolcuğun bir diğer temelini ise hız kontrolü oluşturmaktadır. Gazı, freni ve direksiyonu sert kullanmamak gerekmektedir. Sürüş anında yapacağınız ani ve sert manevralar, patinaj ve kayma sorunu oluşturacaktır. Bu yüzden halk dilinde yavaş hareketler olarak tabir edilen yumuşak sürüş teknikleri kaza riskinizi minimuma indirmektedir.


Trafikte bulunduğumuz her an dikkat etmemiz gereken fren mesafesi ise, karın ve buzlanmanın oluşturacağı kaygan zeminden ötürü daha uzun tutulmalıdır. Eğer ki aracınız kayma durumuna geçtiyse paniğe kapılmadan, direksiyonunuzu kaydığı yöne doğru çevirmek; ve araç olması gereken şekline geldikten sonra istediğiniz yöne doğru ilerlemek doğru olacaktır.


Farlarınızı açmayı unutmayın


Yoğun sisin olduğu havalardaysa farlarınızı açmayı ihmal etmeyiniz. Unutmayınız ki farlar görüş alanınızı etkilemekle beraber diğer sürücülerinde sizi fark etmesini önemli ölçüde etkilemektedir.Araç motor bakımınızı ihmal etmeyin


Araç motor bakımı özellikler kış mevsiminde büyük önem taşımaktadır. İyi çalışmayan bir motor kışın aksilikler çıkartabilir. Bu sebeple kış mevsimine girmeden önce motor bakımınızı yaptırmayı ve yağ filtrenizi kontrol ettirmeyi unutmayın.


Sık sık şerit değiştirmekten kaçının


Karlı havanın ve buzlanmanın hakim olduğu yollarda, zeminler gizli buzlanma olacağını unutulmamalıdır. Böyle zamanlarda trafikte bulunan sürücelerin mümkün olduğunca kendi şeritlerinde seyir halinde kalmaları, ani ve sert hareketlerden kaçınmaları gerekmektedir.Trafikte seyir halindeyken veya dururken başınıza gelebilecek olası kaza ve araç arızları için 7/24 destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Güvenli ve keyifli yolculuklar dileriz.