Gece Yolculuğu Yapacak Sürücüler İçin 7 İpucu

    +90232 999 58 77
    +90532 583 27 61
ALIŞ LOKASYONU
DÖNÜŞ LOKASYONU

Gece Yolculuğu Yapacak Sürücüler için 7 İpucu


Tecrübesi ne olursa olsun çoğu sürücü kısa yada uzun mesafe gözetmeksizin gece yolculuklarından pek hoşlanmamaktadır. Gece karanlığın çökmesi nedeniyle görüş mesafesinde ve algı seviyesinde düşüşler gözlenmektedir. Görüş mesafesinin kısıtlanması seyir halinde bulunduğunuz yolun ilerisini daha az görmenizi ve durma zamanınızı ayarlamanızı ciddi ölçüde etkilemektedir.


Gece araba kullanmanın bir paranoyadan ibaret olmadığını, Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA); trafikte ölümlü kazaların gündüze kıyasla geceleri üç kat daha fazla olduğunu belirtmiştir. Sürücülerin gece yolculuklarında, gündüz gerçekleştirdikleri yolculuklardan daha fazla dikkatli olması gerekmektedir. 


Gece yolculuğunu gerçekleştirecek olan sürücüler, gereken kurallara uydukları taktirde seyahatlerini güvenli ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabileceklerdir.


  1. Ekstra Dikkatli Olun


Gündüz yada gece fark etmeksizin trafikte olduğunuz her an hızına dikkat ederek, takip mesafenizi korumaya özen gösteriniz. Özelliktede gece yolculuklarında karanlığın çökmesiyle birlikte kaza riskleri artmaktadır. Aracınızla seyir halindeyken önünüze aniden fırlayacak bir insan veya hayvana çarpmamak, trafikte bulunan diğer kişilerin güvenliğini riske atmamak adına sorumluluklarınızı tamamiyle yerine geriniz. 


Gece yolculuklarında ani oluşabilecek durumları karanlıkta daha zor algılayabilmeniz ve reflekslerinize yenilmemeniz için gece yolculuklarınızda takip mesafenizi, gündüz trafik koşullarına göre biraz daha arttırınız.


2) Yorgunlukla Mücadele


Gece yolculuğu yapacak sürücülerin dikkat etmesi gereken bir diğer madde ise, tamamen uykularını almış ve dinlenmiş olmalarıdır. Sürücülerin kesinlikle uykusuz ve yorgun bir şekilde direksiyon başına geçmemeleri gerekmektedir. Yolculuğunuz sırasında yanınızda size eşilik eden bir kişi varsa seyahatinizi dönüşümlü bir şekilde tamamlayınız. 


Dinlenmek ve dikkatinizi toparlamak için periyodik olarak mola veriniz. Mola verdiğiniz süreçte aracınızın camlarını açarak içeriye temiz havanın girmesini sağlayınız ve kendinize bir kahve ısmarlayınız. Yolculuğunuz süresinde radyoyu açmakta (yüksek sesle değil) seyahatiniz boyunca sizi motive edecektir.
3) Görüntünüzün Temizliğinden Emin Olunuz


Gece yolcuklarında sürücülerinde dikkat etmesi gereken bir diğer husussa aracın cam ve aynalarının temiz olmasınız. Kirli camlar ve ayna gece karanlığıyla birlikte görüş alanınızı iyice düşürecek ve seyir halindeyken tedirgin bir sürüş yaşamanıza neden olacaktır.


Ayrıca, kirli yada hasarlı farklar da görüş mesafenizi önemli derecede olumsuz etkileyerek, karşıdan gelen sürücülerin gözlerini kamaştırabilir. Camlarınızın, aynalarınız ve farklarınız temiz olduğundan emin olunuz. Maksimum aydınlatmadan faydalanabilmek için far camlarınızı düzenli olarak temizletiniz.


4) Çift Şeritli Otoyollardan Kaçının


İki şeritli otoyolların genelde ışıklar daha az olduğu ve karşıdan gelen arabaların farları daha düşük olduğu için sürücülerin birbirlerini farketmesi daha da güçleşmektedir. Özellikle bu otoyollar; keskin virajlara ve tepelere, eğimli bir yola sahipse gece parıldamasının ortaya çıkmasıyla en kötü senaryolardan birisiyle karşılaşma riski yüksek olacaktır. Gece yolculuğu yapacak sürücüler, mümkünse daha güvenli bir seyahat rotası seçmelidirler.5) Yavaşlayınız


Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi hızınıza dikkat ediniz ve sürat yapmaktan kaçınınız. Özellikle geceleri, karanlığın çökmesi nedeniyle görüş mesafesinde ve algı seviyesinde düşüşler gözlenmektedir. Görüş mesafesinin kısıtlanması seyir halinde bulunduğunuz yolun ilerisini daha az görmenizi ve durma zamanınızı ayarlamanızı ciddi ölçüde etkilemektedir.6) Farlarınızı Doğru Noktalarda, Doğru Şekilde Kullanın


Gece yolculuğu çıkmadan önce sürülerin dikkat etmesi gereken maddelerden diğeri ise, farklardır. Sürüş sırasından ihtiyacınız olan aydınlatmadan doğru bir şekilde faydalanabilmek için farlarınızın açısını kontrol ediniz. 


Uygun Olduğu Zamanda Uzun Farklarınızı Kullanınız


Sizinle birlikte trafikte yer alan diğer sürücülerinde güvenliği için uzun farklarınızı doğru zamanda kullanınız. Aksi taktirde, karşıdan gelen diğer sürücünün görüş alanını ciddi ölçüde etkileyeceğiniz için bir kazaya sebebiyet verme riskiniz yüksektir. 


7) Doğru Yöne Bakın


Sürücülerin yol boyunca dikkatlerini başka bir yöne vermemeli ve odak noktalarını yolda tutmalıdırlar. Bu esnada sürekli sabit bir bakıştan kaçınmalı ve karşıdan gelen arabaların farklarına bakmaktan kaçınmalısınız. Karşıdan gelen araç görüş alanınızı ciddi ölçüde etkiliyorsa, gözlerinizi aşağı ve sağa kaydırarak araç yanınızdan geçene kadar hareket ettiniz. Karşıdan gelen araç yanınızdan geçtikten sonra bakışlarınızı yeniden yukarı kaldırınız.


Trafikte seyir halindeyken ve ya dururken başınıza gelebilecek olası kaza ve araç arızları için 7/24 destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Güvenli ve keyifli yolculuklar dileriz.